Thursday, September 1, 2016

First day of Fall

http://wp.me/p7QF0s-x

Saturday, September 28, 2013

Am facut-o din nou!

28 septembrie 2013....am facut-o din nou! (sau, WE did it again, Romania!)

ora 9 dimineata...o dimineata ca oricare alta, in aceasta toamna capricioasa si totusi una in care m-am trezit mai devreme ca de obicei. Anul trecut am fost alaturi de voi de pe alte meleaguri, insa acum sunt din nou pe baricade.. Las la o parte odihna si leneveala de weekend si imi savurez in graba cafeaua in timp ce verific daca totul e in regula...Telefoane la primar si viceprimar pentru saci si manusi, mesaj pe facebook pt elevi, telefon la colegi..9.30- sunt gata de o noua runda de Let's do it, Pietroasa!
Edi... nu tocmai ingerasul clasei a VI-a..."ce caut eu acolo?" se intreaba. E sambata, timp frumos, numai bun pentru batut mingea pe teren, ca acusi incep iar ploile si nu mai iese din casa pana la primavara. Dar ce sa faca, de gura dirigintei s-a trezit si el mai devreme ca de obicei si s-a pregatit sa fie si el "gunoier pentru o zi", cum i-au spus colegii mai mari, ca sa il necajeasca. De ce sa faca el curat dupa altii? E oare pedepsit? Nu vrea sa mearga si pace...dar ce sa faca, nici nu are cu cine juca fotbal, si colegii lui sunt voluntari astazi, raman acasa doar cei prea mici sau fratii cei mari care lucreaza pe camp. "Hai ca nu dureaza mult"-se incurajeaza el. Si impreuna cu prietenii lui o sa termine repede si iaca se intoarce acasa sa profite de frumoasa si insorita zi de toamna! Acum, repede la scoala!
Isabela- fata de nota 10, timida, tacuta, clasa a VI-a. Ca de obicei se trezeste devreme ca sa mai citeasca. "Azi e o zi frumoasa"-isi zice-"ce bine o sa ne distram impreuna cu colegii!". E bucuroasa. Ii place scoala si faptul ca si azi va fi impreuna cu colegii o face sa zambeasca. A auzit ceva de Legea Voluntariatului si faptul ca e bine sa fii voluntar. Vrea si ea sa ajute cu ceva, cat de mic, lumea in care traieste. Azi e o zi buna pentru asa ceva! Hai, e tarziu, repede la scoala!
Sebi- baiatul competitiv-clasa a VII-a. Ii place sa castige in tot ce face. La jocuri online, la fotbal, la scoala. Orice provocare e pentru el o competitie si lui ii place sa fie cel mai bun. Nu il incanta in mod deosebit ideea de a aduna gunoaie, dar, de ce nu. Acasa nu prea lucreaza, poate acum o sa vada si el daca ii place sau nu. "Azi o sa ii intrec pe toti!"-gandeste el. Se uita grabit la ceas- e 10 fara un sfert, acusi ajunge profa, repede la scoala!
Alexandra- prietena tuturor- clasa a V-a. "Mama zice ca nu e frumos pentru o fata sa adune gunoaie, dar atunci de ce sunt oameni care le arunca pe strada sau pe malul raului?"se intreaba. Sora ei mai mare nu vrea sa vina, prefera sa doarma mai mult. Las ca ii arata ea. O sa mearga la scoala si o sa faca tot ce ii sta in putere sa fie curat luna dupa ce termina lucrul. La scoala acum!
Mirel- copilul vesel,baiatul bun la toate, voluntar de cand se stie- clasa a VI-a. "Abia astept sa inceapa!". Ii place sa munceasca, ii place sa ii ajute pe toti, isi ajuta colegii, profesorii, e atent cu copii mai mici si le ajuta pe fetele mai mari. Ajuta si acasa, pe mama si pe tata, asa cum ii numeste el. De la 3 ani, familia la care a fost trimis in plasament in regim de urgenta este si familia sa. Si e bucuros ca are o familie, stie ca alti copii ca el, parasiti de parintii care nu i-au vrut, nu au sansa lui. E 10 fara 5, la scoala acum!
Eu- Pamela- profa de engleza, diriginta la clasa a VI-a, aliat al Naturii in toate formele ei: protejez animalele, militez impotriva cianurii, cer verde pentru biciclete, iubesc padurile si inca sper intr-o lume mai buna. Macar pe viitor. Coordonator local com. Pietroasa de cand a aparut Let's do it! la noi, adica din 2010. E sambata. Si ce? E o zi perfecta pentru fapte bune. Let's do it!
.........
58 de saci mai tarziu. Si 4 ore. 61 de copii saluta zambitori camera de fotografiat, cu manusile lor galbene de voluntar pe maini. Sunt fericiti, au facut curat si s-au distrat impreuna cu prietenii si colegii lor. "Ce frumos a fost! Nu este mai des Let's do it?"- ma intreaba Edi. Stiu ca nu a vrut sa vina si ma bucura ca i-a placut. Si ca am castigat un voluntar pe viitor. Alexandra si Mirel ma imbratiseaza iar Sebi imi face cu mana. "Ne vedem marti la scoala, teacher"imi zice Isa. "Ce frumos a fost!".
Sunt povestile doar a catorva din cei 61 de copii. Pana la anul. Pana atunci stiu ca WE DID IT!








Sunday, August 5, 2012

Cork English World-Comenius course in Ireland




Cork English World sau profesionalismul irlandez

Prof. Pamela Popa
Școala cu clasele I-VIII, Pietroasa, Timiș
Prof. Popa Mariana
Școala cu clasele I-VIII, Fârdea, Timiș

            Atunci cand iei decizia de a fi profesor, știi deja ca va fi greu. Iar dacă iei decizia de a lucra la sat, cu atât mai mult, sacrificiile pe care le vei face vor fi mai mari. Te vei confrunta cu lipsa fondurilor necesare, cu numărul scăzut de copii, cu dezinteresul cu care părinții tratează școala, cu sărăcia, naveta( de cele mai multe ori ne- decontată). Și motive ar mai fi multe. De asemenea, și vreau să subliniez că nu în ultimul rând, te vei confrunta cu felul condescendent, ușor arogant, cu care colegii tăi te vor privi, profesori în școlile din mediul urban. Școala de sat este Cenușăreasa sistemului de învățământ iar cand spui unui alt profesor, destul de norocos să lucreze la oraș, că activezi în mediul rural, te privește cu milă, sau doar puțin superior.
Din această cauză, proiectele europene Comenius au adus o gură de oxigen mult așteptată școlilor din România, egalizând șansele de accedere la finanțare europeană între cele două tipuri de școli, cele urbane și cele rurale. În baza unei aplicații și a punctajului acordat acesteia, fiecare candidat are șansa să participe la un curs de pregătire peste granițele țării, în funcție de necesitățile de formare ale fiecăruia. În cazul nostru, am ales să aplicăm la un curs de formare în metodica limbii și literaturii engleze, numit Using Music and TV in English Language Teaching, organizat de Cork English World, o instituție de formare in domeniul educației care pe parcursul celor 2 săptămâni de curs și-a demonstrat profesionalismul, impresionându-ne. Încă înainte de începerea cursului am primit în mod constant informații utile de la instituția organizatoare, informații legate de materialele pe care urma să le studiem în prealabil și legate de cazare, oferindu-ni-se mai multe posibilități din care să alegem.
Prima săptămâna a debutat cu întâlnirea cu colegii, 11 la număr, din diferite țări din Europa ( Spania, Bulgaria, Finlanda, Austria, Polonia, Franța) și cu descoperirea orașului Cork, pe care l-am luat la pas pentru a putea descoperi indiciile sugerate de către formatorii noștri. În urma descoperirii orașului am realizat în grupe o prezentare, uzând de mijlocele media puse la dispoziție de către organizatori. De asemenea în prima săptămână am avut o zi de discuții legate de sistemul de învățământ irlandez, în care influența religiei este încă majoră, liceele fiind în mare parte segregate, licee de fete sau licee de băieți. De asemenea am aflat de anul de pauză, în care elevii sunt îndrumați să își urmeze hobbyurile, să se angajeze și să călătorească în străinătate, având ca scop alegerea unui traseu în ceea ce privește viitorul job.
Pentru o mai bună înțelegere a culturii și civilizației irlandeze, în weekend am realizat mai multe excursii tematice: la Cobh, oraș port, ultimul în care a ancorat faimosul Titanic înainte de dezastru, la Stâncile din Moher, formațiuni stâncoase abrupte deasupra Oceanului Atlantic și pe faimosul Ring of Kerry, zonă în care Marea Foamete irlandeză a decimat populația, lăsând în urmă case, biserici și chiar sate întregi părăsite.
În a doua săptămână de curs am uzat de învățarea activă, formatorii fiind dornici să învețe de la noi și să introducă în cadrul cursului noi metode și tehnici pe care le folosim la clasă. De asemenea, fiecare cursant a fost îndemnat să fie cât mai creativ, pentru a putea îndeplini proiectele primite. Astfel, în grupe de lucru, am realizat un videoclip, ca suport al predării limbajului autentic, am realizat un program radiofonic care ulterior a fost stocat în baza de date a instituției organizatoare, ca model de bună practică pentru viitorii cursanți, am folosit filmele pentru demonstrarea diverselor metode de predare/învățare.  Metodele folosite la curs au fost moderne, variate și deloc plictisitoare, oferind fiecăruia dintre noi entuziasm și noi idei pe care le vom aplica în noul an școlar. Cork English World s-a dovedit o bună alegere pentru un curs lingvistic, cu formatori bine instruiți, care au creat o atmosferă familiară și prietenească pentru toti cursanții. Toți am fost tratați cu același respect, indiferent de țara de proveniență, materialele primite au fost educative și foarte utile, ușor de folosit la clasele la care predăm, activitățile având continuitate deoarece ținem legătura în continuare cu profesorii formatori. Datorită profesionalismului de care Cork English World a dat dovadă, recomandăm acest curs oricărui doritor!

Link-uri utile:

Agenția națională pentu programe comunitare în domeniul educației și formării profesionale:

Cork English World :

Cobh:

Cliffs of Moher:

The Ring of Kerry:

Cork:






Cork English World- Comenius Course in Ireland



Cork English World sau profesionalismul irlandez

Prof. Pamela Popa
Școala cu clasele I-VIII, Pietroasa, Timiș
Prof. Popa Mariana
Școala cu clasele I-VIII, Fârdea, Timiș

            Atunci cand iei decizia de a fi profesor, știi deja ca va fi greu. Iar dacă iei decizia de a lucra la sat, cu atât mai mult, sacrificiile pe care le vei face vor fi mai mari. Te vei confrunta cu lipsa fondurilor necesare, cu numărul scăzut de copii, cu dezinteresul cu care părinții tratează școala, cu sărăcia, naveta( de cele mai multe ori ne- decontată). Și motive ar mai fi multe. De asemenea, și vreau să subliniez că nu în ultimul rând, te vei confrunta cu felul condescendent, ușor arogant, cu care colegii tăi te vor privi, profesori în școlile din mediul urban. Școala de sat este Cenușăreasa sistemului de învățământ iar cand spui unui alt profesor, destul de norocos să lucreze la oraș, că activezi în mediul rural, te privește cu milă, sau doar puțin superior.
Din această cauză, proiectele europene Comenius au adus o gură de oxigen mult așteptată școlilor din România, egalizând șansele de accedere la finanțare europeană între cele două tipuri de școli, cele urbane și cele rurale. În baza unei aplicații și a punctajului acordat acesteia, fiecare candidat are șansa să participe la un curs de pregătire peste granițele țării, în funcție de necesitățile de formare ale fiecăruia. În cazul nostru, am ales să aplicăm la un curs de formare în metodica limbii și literaturii engleze, numit Using Music and TV in English Language Teaching, organizat de Cork English World, o instituție de formare in domeniul educației care pe parcursul celor 2 săptămâni de curs și-a demonstrat profesionalismul, impresionându-ne. Încă înainte de începerea cursului am primit în mod constant informații utile de la instituția organizatoare, informații legate de materialele pe care urma să le studiem în prealabil și legate de cazare, oferindu-ni-se mai multe posibilități din care să alegem.
Prima săptămâna a debutat cu întâlnirea cu colegii, 11 la număr, din diferite țări din Europa ( Spania, Bulgaria, Finlanda, Austria, Polonia, Franța) și cu descoperirea orașului Cork, pe care l-am luat la pas pentru a putea descoperi indiciile sugerate de către formatorii noștri. În urma descoperirii orașului am realizat în grupe o prezentare, uzând de mijlocele media puse la dispoziție de către organizatori. De asemenea în prima săptămână am avut o zi de discuții legate de sistemul de învățământ irlandez, în care influența religiei este încă majoră, liceele fiind în mare parte segregate, licee de fete sau licee de băieți. De asemenea am aflat de anul de pauză, în care elevii sunt îndrumați să își urmeze hobbyurile, să se angajeze și să călătorească în străinătate, având ca scop alegerea unui traseu în ceea ce privește viitorul job.
Pentru o mai bună înțelegere a culturii și civilizației irlandeze, în weekend am realizat mai multe excursii tematice: la Cobh, oraș port, ultimul în care a ancorat faimosul Titanic înainte de dezastru, la Stâncile din Moher, formațiuni stâncoase abrupte deasupra Oceanului Atlantic și pe faimosul Ring of Kerry, zonă în care Marea Foamete irlandeză a decimat populația, lăsând în urmă case, biserici și chiar sate întregi părăsite.
În a doua săptămână de curs am uzat de învățarea activă, formatorii fiind dornici să învețe de la noi și să introducă în cadrul cursului noi metode și tehnici pe care le folosim la clasă. De asemenea, fiecare cursant a fost îndemnat să fie cât mai creativ, pentru a putea îndeplini proiectele primite. Astfel, în grupe de lucru, am realizat un videoclip, ca suport al predării limbajului autentic, am realizat un program radiofonic care ulterior a fost stocat în baza de date a instituției organizatoare, ca model de bună practică pentru viitorii cursanți, am folosit filmele pentru demonstrarea diverselor metode de predare/învățare.  Metodele folosite la curs au fost moderne, variate și deloc plictisitoare, oferind fiecăruia dintre noi entuziasm și noi idei pe care le vom aplica în noul an școlar. Cork English World s-a dovedit o bună alegere pentru un curs lingvistic, cu formatori bine instruiți, care au creat o atmosferă familiară și prietenească pentru toti cursanții. Toți am fost tratați cu același respect, indiferent de țara de proveniență, materialele primite au fost educative și foarte utile, ușor de folosit la clasele la care predăm, activitățile având continuitate deoarece ținem legătura în continuare cu profesorii formatori. Datorită profesionalismului de care Cork English World a dat dovadă, recomandăm acest curs oricărui doritor!

Link-uri utile:

Agenția națională pentu programe comunitare în domeniul educației și formării profesionale:

Cork English World :

Cobh:

Cliffs of Moher:

The Ring of Kerry:

Cork:

Thursday, December 1, 2011

De 1 Decembrie, pentru Romania

E timpul sa plecati...
E timpul sa plecati...
 
E timpul sa plecati, cat nu e prea tarziu,
Pan’ n-o simti saracul ca-i jupuit de viu.
I-ati inselat credinta vanzandu-va pe-un leu,
Nu va fortati norocul… fereasca Dumnezeu…
Cu toata bunatatea din sufletu-i flamand,
E si el ca si voi, tot muritor de rand…
Si el are rabdare… si-acelasi Dumnezeu,
Dar nu-ntreceti masura punandu-i greu pe greu.
E timpul sa plecati, v-am suportat destul.
De-atatea vorbe goale poporul e satul.
Se-aude din morminte blestemul lui Brucan,
A expirat sorocul… si-a expirat in van.
Ati stat la carma tarii de douazeci de ani,
Ne-ati luat pamanturi, case, ne-ati jecmanit de bani.
De fiecare data venind cu gura mare
Ca vreti o alta viata, ca va doriti schimbare…
Schimbare v-ati dorit, schimbare vrem si noi,
Schimbare nu inseamna… tot voi, in loc de voi.
Mai sunt in talpa tarii voinici cu-nvatatura,
Nu gangaviti ca voi… si plini de incultura.
Uitati-va in jur, va place ce-ati facut ?
De la paduri la fabrici pe toate le-ati vandut,
Sa va claditi palate, cu iz de puscarie,
Sunteti mai rau ca chelul de-i trebuia tichie.
Cu paznici pe la porti, de cine va e teama ?
Cine mai credeti voi ca va mai ia in seama ?
Nu sunteti Dumnezei, nici zeii din Olimp,
Dar nu intindeti coarda… plecati cat mai e timp.
Iesiti si voi putin prin lumea aia buna,
Ca sa simtiti si voi cum euro se-aduna.
In lumea aia-a voastra, cea plina de rahat,
La care ne-ati vandut si ne-ati ingenuncheat.
In care obligati ne ducem saracia
Ca voi sa puneti ghiara usor pe Romania.
Ne mor copii acasa din dorul de parinti,
Iar voi ne vindeti tara, ca Iuda-n, doi arginti.
De-o jumatat’ de viata va tot platim simbrie,
Cealalta jumatate ne-ati dat-o-n datorie,
Si-n timp ce noi platim… voi huzuriti ca zbirii,
Ati dus sarmana tara la limita pieirii.
E timpul sa plecati, lasati-ne pe noi…
Destinul prost sa fie… dar nu facut de voi.
Voi stiti sa locuiti doar in afara legii,
Sa adunati prin furt averi si privilegii.
V-am acceptat prea mult, ce ironi-a sortii,
Pe voi, ce-ati luat… si revolutia si mortii.
Doar nu cumva va vreti istoriei eroi,
S-ar rusina, sunt sigur, istoria cu voi.
Iar voi, clevetitorii, pe screen sau cu condeie,
Ce-ati tot suflat in foc, cand ei v-au dat scanteie,
Treziti-va, e timpul, cu toti, aceasta tara
S-o scoatem din rusine, din ura si ocara.
E timpul sa plecati, cat nu e prea tarziu,
Pan’ n-o simti saracul ca-i jupuit de viu.
I-ati inselat credinta vanzandu-va pe-un leu,
Nu va fortati norocul… fereasca Dumnezeu…
Cu toata bunatatea din sufletu-i flamand,
E si el ca si voi, tot muritor de rand…
Si el are rabdare… si-acelasi Dumnezeu,
Dar nu-ntreceti masura punandu-i greu pe greu.
E timpul sa plecati, v-am suportat destul.
De-atatea vorbe goale poporul e satul.
Se-aude din morminte blestemul lui Brucan,
A expirat sorocul… si-a expirat in van.
Ati stat la carma tarii de douazeci de ani,
Ne-ati luat pamanturi, case, ne-ati jecmanit de bani.
De fiecare data venind cu gura mare
Ca vreti o alta viata, ca va doriti schimbare…
Schimbare v-ati dorit, schimbare vrem si noi,
Schimbare nu inseamna… tot voi, in loc de voi.
Mai sunt in talpa tarii voinici cu-nvatatura,
Nu gangaviti ca voi… si plini de incultura.
Uitati-va in jur, va place ce-ati facut ?
De la paduri la fabrici pe toate le-ati vandut,
Sa va claditi palate, cu iz de puscarie,
Sunteti mai rau ca chelul de-i trebuia tichie.
Cu paznici pe la porti, de cine va e teama ?
Cine mai credeti voi ca va mai ia in seama ?
Nu sunteti Dumnezei, nici zeii din Olimp,
Dar nu intindeti coarda… plecati cat mai e timp.
Iesiti si voi putin prin lumea aia buna,
Ca sa simtiti si voi cum euro se-aduna.
In lumea aia-a voastra, cea plina de rahat,
La care ne-ati vandut si ne-ati ingenuncheat.
In care obligati ne ducem saracia
Ca voi sa puneti ghiara usor pe Romania.
Ne mor copii acasa din dorul de parinti,
Iar voi ne vindeti tara, ca Iuda-n, doi arginti.
De-o jumatat’ de viata va tot platim simbrie,
Cealalta jumatate ne-ati dat-o-n datorie,
Si-n timp ce noi platim… voi huzuriti ca zbirii,
Ati dus sarmana tara la limita pieirii.
E timpul sa plecati, lasati-ne pe noi…
Destinul prost sa fie… dar nu facut de voi.
Voi stiti sa locuiti doar in afara legii,
Sa adunati prin furt averi si privilegii.
V-am acceptat prea mult, ce ironi-a sortii,
Pe voi, ce-ati luat… si revolutia si mortii.
Doar nu cumva va vreti istoriei eroi,
S-ar rusina, sunt sigur, istoria cu voi.
Iar voi, clevetitorii, pe screen sau cu condeie,
Ce-ati tot suflat in foc, cand ei v-au dat scanteie,
Treziti-va, e timpul, cu toti, aceasta tara
S-o scoatem din rusine, din ura si ocara.

Sunday, October 30, 2011

Ingerul Ierbii

Peste tot ce a creat, Dumnezeu a randuit un inger care sa vegheze. Unul veghea copacii, altul pasarile, altul florile si asa mai departe. Chiar si iarba pe care calcam a fost data in grija unui inger.

Dar ingerul ierbii si-a zis: Celorlalti ingeri Dumnezeu le-a dat lucruri importante in supraveghere. Mie mi-a dat iarba cea cu totul lipsita de importanta. N-am sa ma ocup deloc de ea. Poate creste si singura.

Si, intr-adevar, nu s-a ocupat de ea deloc. Intr-o zi, ingerul copacilor s-a dus la Dumnezeu plangandu-se ca mor copacii din gradinile oamenilor si din paduri, pentru ca iarba care intretine umezeala e toata uscata. In alta zi s-a dus ingerul florilor, plangandu-se ca florile nu pot creste pe campuri pentru ca nu mai exista iarba care sa pastreze roua pentru ele. In cele din urma a venit omul, plangandu-se: Doamne, mor animalele in gospodarii pentru ca nu mai avem iarba sa le hranim. Ia-ma de pe pamant. Altadata pamantul era inimos, dar acum arata ca un desert.

Atunci Dumnezeu, chemandu-l la Sine pe ingerul Ierbii, l-a intrebat: "Ti-am dat o sarcina mica sau mare, inger al ierbii?" Dandu-si seama ca Dumnezeu i-a cunoscut gandurile, a ingenuncheat si a zis: "Nu trebuia sa spun ce am spus. Acum imi dau seama ca sarcina pe care mi-ai dat-o era mai mare decat eram eu vrednic S-o primesc, iarta-ma. De acum incolo imi voi face datoria, si lumea va fi frumoasa din nou. Imi dau seama acum ca nimic in lume nu e lipsit de importanta si fara rost". Si iarba ingrijita facu sa creasca din nou copacii, sa infloreasca din nou florile si sa-si raspandeasca mirosul peste lume.

Friday, November 13, 2009

miroase a cer



miroase a cer albastru si a roua de vara....miroase doar in mintea mea....pe drumul meu toate mirosurile sunt amintiri dintr-o viata pe care nici nu mai stiu daca am trait-o..miroase a panza de paianjen umpluta de lacrimi de dor...e panza pe care cu prea multa greutate eu o tes,cu amintiri din viata mea....cateodata ma gandesc ca e absurd sa tes amintiri,deoarece prea putine dintre ele sunt placute,prea putine dintre ele sunt pt.aducere aminte...as vrea sa le tes si apoi sa le incui intr-un seif din elvetia si sa uit...sa uit totul si sa o iau de la capat....

un nou inceput.....totul e doar o iluzie..suntem suma tuturor greselilor noastre si oricat ne-am dori sa uitam ce a fost si sa lasam in urma trecutul,acesta nu ne va lasa sa fugim si ne va ajunge...nu poti spune adio vietii tale,ei intr-adevar nu-i poti spune adio..

as vrea sa plecam impreuna,acolo departe,unde nu miroase decat a cer albastru,unde curcubeul nu exista si unde trecutul si viitorul nu ne mai pot manevra la bunul lor plac..hai sa ne umplem plamanii de lumina,de cer si de nori....