Saturday, September 28, 2013

Am facut-o din nou!

28 septembrie 2013....am facut-o din nou! (sau, WE did it again, Romania!)

ora 9 dimineata...o dimineata ca oricare alta, in aceasta toamna capricioasa si totusi una in care m-am trezit mai devreme ca de obicei. Anul trecut am fost alaturi de voi de pe alte meleaguri, insa acum sunt din nou pe baricade.. Las la o parte odihna si leneveala de weekend si imi savurez in graba cafeaua in timp ce verific daca totul e in regula...Telefoane la primar si viceprimar pentru saci si manusi, mesaj pe facebook pt elevi, telefon la colegi..9.30- sunt gata de o noua runda de Let's do it, Pietroasa!
Edi... nu tocmai ingerasul clasei a VI-a..."ce caut eu acolo?" se intreaba. E sambata, timp frumos, numai bun pentru batut mingea pe teren, ca acusi incep iar ploile si nu mai iese din casa pana la primavara. Dar ce sa faca, de gura dirigintei s-a trezit si el mai devreme ca de obicei si s-a pregatit sa fie si el "gunoier pentru o zi", cum i-au spus colegii mai mari, ca sa il necajeasca. De ce sa faca el curat dupa altii? E oare pedepsit? Nu vrea sa mearga si pace...dar ce sa faca, nici nu are cu cine juca fotbal, si colegii lui sunt voluntari astazi, raman acasa doar cei prea mici sau fratii cei mari care lucreaza pe camp. "Hai ca nu dureaza mult"-se incurajeaza el. Si impreuna cu prietenii lui o sa termine repede si iaca se intoarce acasa sa profite de frumoasa si insorita zi de toamna! Acum, repede la scoala!
Isabela- fata de nota 10, timida, tacuta, clasa a VI-a. Ca de obicei se trezeste devreme ca sa mai citeasca. "Azi e o zi frumoasa"-isi zice-"ce bine o sa ne distram impreuna cu colegii!". E bucuroasa. Ii place scoala si faptul ca si azi va fi impreuna cu colegii o face sa zambeasca. A auzit ceva de Legea Voluntariatului si faptul ca e bine sa fii voluntar. Vrea si ea sa ajute cu ceva, cat de mic, lumea in care traieste. Azi e o zi buna pentru asa ceva! Hai, e tarziu, repede la scoala!
Sebi- baiatul competitiv-clasa a VII-a. Ii place sa castige in tot ce face. La jocuri online, la fotbal, la scoala. Orice provocare e pentru el o competitie si lui ii place sa fie cel mai bun. Nu il incanta in mod deosebit ideea de a aduna gunoaie, dar, de ce nu. Acasa nu prea lucreaza, poate acum o sa vada si el daca ii place sau nu. "Azi o sa ii intrec pe toti!"-gandeste el. Se uita grabit la ceas- e 10 fara un sfert, acusi ajunge profa, repede la scoala!
Alexandra- prietena tuturor- clasa a V-a. "Mama zice ca nu e frumos pentru o fata sa adune gunoaie, dar atunci de ce sunt oameni care le arunca pe strada sau pe malul raului?"se intreaba. Sora ei mai mare nu vrea sa vina, prefera sa doarma mai mult. Las ca ii arata ea. O sa mearga la scoala si o sa faca tot ce ii sta in putere sa fie curat luna dupa ce termina lucrul. La scoala acum!
Mirel- copilul vesel,baiatul bun la toate, voluntar de cand se stie- clasa a VI-a. "Abia astept sa inceapa!". Ii place sa munceasca, ii place sa ii ajute pe toti, isi ajuta colegii, profesorii, e atent cu copii mai mici si le ajuta pe fetele mai mari. Ajuta si acasa, pe mama si pe tata, asa cum ii numeste el. De la 3 ani, familia la care a fost trimis in plasament in regim de urgenta este si familia sa. Si e bucuros ca are o familie, stie ca alti copii ca el, parasiti de parintii care nu i-au vrut, nu au sansa lui. E 10 fara 5, la scoala acum!
Eu- Pamela- profa de engleza, diriginta la clasa a VI-a, aliat al Naturii in toate formele ei: protejez animalele, militez impotriva cianurii, cer verde pentru biciclete, iubesc padurile si inca sper intr-o lume mai buna. Macar pe viitor. Coordonator local com. Pietroasa de cand a aparut Let's do it! la noi, adica din 2010. E sambata. Si ce? E o zi perfecta pentru fapte bune. Let's do it!
.........
58 de saci mai tarziu. Si 4 ore. 61 de copii saluta zambitori camera de fotografiat, cu manusile lor galbene de voluntar pe maini. Sunt fericiti, au facut curat si s-au distrat impreuna cu prietenii si colegii lor. "Ce frumos a fost! Nu este mai des Let's do it?"- ma intreaba Edi. Stiu ca nu a vrut sa vina si ma bucura ca i-a placut. Si ca am castigat un voluntar pe viitor. Alexandra si Mirel ma imbratiseaza iar Sebi imi face cu mana. "Ne vedem marti la scoala, teacher"imi zice Isa. "Ce frumos a fost!".
Sunt povestile doar a catorva din cei 61 de copii. Pana la anul. Pana atunci stiu ca WE DID IT!








No comments: