28 septembrie 2013....am facut-o din
nou! (sau, WE did it again, Romania!)
ora 9 dimineata...o
dimineata ca oricare alta, in aceasta toamna capricioasa si totusi
una in care m-am trezit mai devreme ca de obicei. Anul trecut am fost
alaturi de voi de pe alte meleaguri, insa acum sunt din nou pe
baricade.. Las la o parte odihna si leneveala de weekend si imi
savurez in graba cafeaua in timp ce verific daca totul e in
regula...Telefoane la primar si viceprimar pentru saci si manusi,
mesaj pe facebook pt elevi, telefon la colegi..9.30- sunt gata de o
noua runda de Let's do it, Pietroasa!
Edi... nu tocmai
ingerasul clasei a VI-a..."ce caut eu acolo?" se intreaba.
E sambata, timp frumos, numai bun pentru batut mingea pe teren, ca
acusi incep iar ploile si nu mai iese din casa pana la primavara. Dar
ce sa faca, de gura dirigintei s-a trezit si el mai devreme ca de
obicei si s-a pregatit sa fie si el "gunoier pentru o zi",
cum i-au spus colegii mai mari, ca sa il necajeasca. De ce sa faca el
curat dupa altii? E oare pedepsit? Nu vrea sa mearga si pace...dar ce
sa faca, nici nu are cu cine juca fotbal, si colegii lui sunt
voluntari astazi, raman acasa doar cei prea mici sau fratii cei mari
care lucreaza pe camp. "Hai ca nu dureaza mult"-se
incurajeaza el. Si impreuna cu prietenii lui o sa termine repede si
iaca se intoarce acasa sa profite de frumoasa si insorita zi de
toamna! Acum, repede la scoala!
Isabela- fata de nota
10, timida, tacuta, clasa a VI-a. Ca de obicei se trezeste devreme ca
sa mai citeasca. "Azi e o zi frumoasa"-isi zice-"ce
bine o sa ne distram impreuna cu colegii!". E bucuroasa. Ii
place scoala si faptul ca si azi va fi impreuna cu colegii o face sa
zambeasca. A auzit ceva de Legea Voluntariatului si faptul ca e bine
sa fii voluntar. Vrea si ea sa ajute cu ceva, cat de mic, lumea in
care traieste. Azi e o zi buna pentru asa ceva! Hai, e tarziu, repede
la scoala!
Sebi- baiatul
competitiv-clasa a VII-a. Ii place sa castige in tot ce face. La
jocuri online, la fotbal, la scoala. Orice provocare e pentru el o
competitie si lui ii place sa fie cel mai bun. Nu il incanta in mod
deosebit ideea de a aduna gunoaie, dar, de ce nu. Acasa nu prea
lucreaza, poate acum o sa vada si el daca ii place sau nu. "Azi
o sa ii intrec pe toti!"-gandeste el. Se uita grabit la ceas- e
10 fara un sfert, acusi ajunge profa, repede la scoala!
Alexandra- prietena
tuturor- clasa a V-a. "Mama zice ca nu e frumos pentru o fata sa
adune gunoaie, dar atunci de ce sunt oameni care le arunca pe strada
sau pe malul raului?"se intreaba. Sora ei mai mare nu vrea sa
vina, prefera sa doarma mai mult. Las ca ii arata ea. O sa mearga la
scoala si o sa faca tot ce ii sta in putere sa fie curat luna dupa ce
termina lucrul. La scoala acum!
Mirel- copilul
vesel,baiatul bun la toate, voluntar de cand se stie- clasa a VI-a.
"Abia astept sa inceapa!". Ii place sa munceasca, ii place
sa ii ajute pe toti, isi ajuta colegii, profesorii, e atent cu copii
mai mici si le ajuta pe fetele mai mari. Ajuta si acasa, pe mama si
pe tata, asa cum ii numeste el. De la 3 ani, familia la care a fost
trimis in plasament in regim de urgenta este si familia sa. Si e
bucuros ca are o familie, stie ca alti copii ca el, parasiti de
parintii care nu i-au vrut, nu au sansa lui. E 10 fara 5, la scoala
acum!
Eu- Pamela- profa de
engleza, diriginta la clasa a VI-a, aliat al Naturii in toate formele
ei: protejez animalele, militez impotriva cianurii, cer verde pentru
biciclete, iubesc padurile si inca sper intr-o lume mai buna. Macar
pe viitor. Coordonator local com. Pietroasa de cand a aparut Let's do
it! la noi, adica din 2010. E sambata. Si ce? E o zi perfecta pentru
fapte bune. Let's do it!
.........
58 de saci mai tarziu. Si
4 ore. 61 de copii saluta zambitori camera de fotografiat, cu
manusile lor galbene de voluntar pe maini. Sunt fericiti, au facut
curat si s-au distrat impreuna cu prietenii si colegii lor. "Ce
frumos a fost! Nu este mai des Let's do it?"- ma intreaba Edi.
Stiu ca nu a vrut sa vina si ma bucura ca i-a placut. Si ca am
castigat un voluntar pe viitor. Alexandra si Mirel ma imbratiseaza
iar Sebi imi face cu mana. "Ne vedem marti la scoala,
teacher"imi zice Isa. "Ce frumos a fost!".
Sunt povestile doar a
catorva din cei 61 de copii. Pana la anul. Pana atunci stiu ca WE DID
IT!
No comments:
Post a Comment